حدیث روز
پیامبر اکرم (ص): هر كس ماه رمضان را روزه بدارد و پاك دامنى ورزد و زبانش را حفظ كند و آزارش را به مردم نرساند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مى‌آمرزد و از آتش آزادش مى‌كند و در سراى ابدى جايش مى‌دهد و شفاعت او را درباره موحّدان گنهكار به تعداد كوه هاى به هم پيوسته، مى پذيرد .

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ ساعت ×

مالیات ۹۸ دغدغه بزرگ اصناف در بازار پر رکود ناشی از کرونا

شناسه : 1359 ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲ 294 بازدید منبع : http://otaghasnafeiran.ir/
پ
پ

در پی اقدامات پیش گیرانه مردم و کسبه از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور، اصناف و بازاریان طی ماه های آینده شرایط اقتصادی سختی را پیش رو خواهند داشت. از این رو، روز گذشته ۱۲ اسفند جلسه سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران و ابراهیم درستی، عضو و نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران درباره مشکلات مالیاتی اصناف گفت: کسب و کار واحد‌های صنفی تحت تاثیر اقدامات پیش‌گیرانه از شیوع بیماری کرونا قرار گرفته‌اند از این رو از دولت انتظار داریم تا واحد‌های صنفی حمایت کند. اصناف در تمامی وقایع ملی همراه مردم بوده‌اند و در خصوص پیش‌گیری از شیوع بیماری کرونا نیز از همان ابتدا ، اتاق اصناف ایران، اتاق های اصناف سراسر کشور و اتحادیه‌ها را هدایت کرده است تا سطح رعایت بهداشت در خدمات افزایش یابد و توصیه های ارائه شده از سوی مراکز بهداشتی را رعایت کنند که خوشبختانه همین اتفاق هم افتاد.
وی افزود: اما در ادامه توصیه‌هایی به عموم شد که دلالت بر حضور نیافتن مردم در اماکن عمومی و استفاده نکردن از خدمات آرایشگاهی، هتل ها، رستوران ها و … شد که به این ترتیب بسیاری از واحد‌های آسیب دیدند.
رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: علاوه بر واحد‌های خدماتی واحد‌های توزیعی نیز آسیب دیدند. این دست از واحد‌های صنفی که تمام سال را انتظار کشیدند تا در ایام شب عید و تامین نیازهای مردمی جبران رکود یکساله را کنند .
وی افزود:نمایشگاه های بهاره که هرساله در این ایام برگزار می شد به واسطه رعایت توصیه های بهداشتی تعطیل شد. بسیاری از واحد‌های صنفی کالاهای شب عید را تامین کرده و متعهد به پرداخت هزینه شده و چک امضاء کرده بودند و حالا نمی‌توانند به این تعهدات مالی عمل کنند.
ممبینی به مشکلات مالیاتی واحد‌های صنفی نیز اشاره و بیان کرد: برخی از واحد‌های صنفی تقسیط مالیاتی داشتند و حالا موعد آن قسط رسیده و نمی توانند آن را پرداخت کنند.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: ما برای اینکه میزان آسیب کمتری به واحد‌های صنفی برسد و سطح اشتغال در بنگاه‌های صنفی را حفظ کنیم رایزنی های و مکاتباتی را معاون اول رئیس‌جمهوری، سازمان امور مالیاتی و … داشته و پیشنهاداتی را ارائه کرده‌ایم. ما از سازمان امور مالیاتی می‌خواهیم که زمان پرداخت اقساط مالیات را به تاخیر بیاندازند و واقعیت بازار این ماه را در زمانی که می خواهد مالیات ها را تعیین کند در نظر بگیرد. همچنین بخشی از بخشودگی‌های مالیاتی که مهلت آن تا پایان اسفند بوده ضروری است تا دست کم شش ماه به تعویق افتد و…
وی همچنین به ماده ۹۷ نیز اشاره و بیان کرد: درخواست کرده ایم که این اجرای ماده ۹۷ به تعویق افتاده و امسال نیز توافق نامه ای با سازمان امور مالیاتی درباره مالیات سال ۹۸ داشته باشیم که امیدواریم این سازمان به انتظارات ما پاسخ مثبت دهد.
نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز درباره مشکلات مالیاتی اصناف و نشستی که با رئس سازمان امور مالیاتی داشت گفت: در این نشست مطرح کردیم که با شرایط این روزهای بازار و با توجه به شیوع ویروس کرونا بازار با رکود همراه شده و تقاضاها کاهش یافته لذا واجب و ضروری است سازمان‌ امور مالیاتی موضوع حمایت و کاهش ضرایب مالیاتی را در دستور قرار دهد.
وی افزود: تمام برنامه های فروش اصناف منوط به بازار شب عید بوده و اکنون با توجه به شرایط پیش آمده اصناف نمی‌توانند فروش خوبی داشته باشند و اکثریت کسبه درآمدشان منوط به فروش روزانه و فروش پایان سال می شود و این موضوع باید در نحوه محاسبه مالیات اصناف در کل سال لحاظ شود.
نماینده وزیر صمت در اصناف کشور تصریح کرد: از رئیس سازمان امور مالیاتی در خواست کردیم تا برگه های قطعی باقی مانده مالیاتی را در دستور کار قرار داده و نسبت به صدور این برگه های دستورات لازم را صادر کند. همچنین در شروع سال جدید زمان تحویل اظهار نامه های صنوف را با توجه به شرایط امسال کسبه برای مدت ۶ ماهه به تعویق بیاندازند تا صنوف شرایط بهتری را پیدا کنند.
وی بیان کرد: در این نشست در خصوص ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم نیز عنوان کردیم باید با نظر و مصوبه مجلس اجرای این ماده به تعویق بیافتد چرا که هنوز زیرساخت های اجرای آن مهیا نیست.
درستی افزود: با توجه به اینکه برخی از واحد‌های صنفی تقسیط مالیاتی داشتند و حالا موعد آن قسط رسیده و با توجه به رکود بازار نمی توانند آن را پرداخت کنند‌ از سازمان صراحتا درخواست کردیم تا زمان پرداخت اقساط مالیاتی اصناف را به تاخیر بیاندازند. همچنین بخشی از بخشودگی‌های مالیاتی که مهلت آن تا پایان اسفند ماه بوده ضروری است تا دست کم شش ماه به تعویق بیافتد.
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران بیان کرد: در خصوص ماده ۱۸۶ و صدور پروانه کسب نیز مطرح کردیم که باید تدابیری اندیشه شود، چراکه تبدیل به مانع بزرگی برای صدور پروانه های کسب گردیده است و میبایست در راستای تسهیل صدور پروانه های کسب گام برداریم.
درستی با بیان اینکه در پایان این نشست ضمن مساعدت و همراهی کامل ریاست سازمان امور مالیاتی با درخواست های مطرح شده، مقرر شد در روزهای آتی با طرح این موارد در نشست سران قوا تصمیمات حمایتی لازم در این خصوص اتخاذ و ابلاغ شود./پ/

شاید علاقه مند باشید
بانك اصناف همچنان بلاتكليف

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.