حدیث روز
پیامبر اکرم (ص): هر كس ماه رمضان را روزه بدارد و پاك دامنى ورزد و زبانش را حفظ كند و آزارش را به مردم نرساند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مى‌آمرزد و از آتش آزادش مى‌كند و در سراى ابدى جايش مى‌دهد و شفاعت او را درباره موحّدان گنهكار به تعداد كوه هاى به هم پيوسته، مى پذيرد .

چهارشنبه, ۹ مهر , ۱۳۹۹ ساعت ×

اطلاعات الزامی در «صورتحساب‌ فروش» و «رسید خرید»

شناسه : 1364 ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴ 93 بازدید منبع : http://otaghasnafeiran.ir
پ
پ

بر اساس قانون صورتحساب‌های فروش و رسید خرید باید حاوی حداقل اطلاعاتی باشند. اما این اطلاعات چه هستند؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران و بنا بر اطلاعات واصله از واحد مالیاتی اتاق اصناف ایران، هر کدام از صورتحساب‌های فروش باید شامل اطلاعاتی از «شماره مالیاتی»، «شماره اقتصادی فروشنده (کد/ شناسه ملی) »، «اطلاعات هویتی فروشنده»، «نشانی و کد پستی فروشنده»، «تاریخ صدور صورتحساب»، «مشخصات کالا یا خدمت ارایه شده و مقدار و مبلغ آن»، «تخفیفات حسب مورد»، «میزان مالیات و عوارض ارزش افزوده هر قلم کالا یا خدمت حسب مورد»، «جمع مبلغ فروش یا ارایه خدمت و جمع مالیات و عوارض ارزش افزوده آن حسب مورد» باشند.
همچنین رسیدهای خرید باید اطلاعاتی شامل «شماره مالیاتی»، «شماره اقتصادی فروشنده (کد/ شناسه ملی) »، «اطلاعات هویتی فروشنده»، «نشانی و کد پستی فروشنده»، «تاریخ صدور رسید خرید» و «جمع مبلغ فروش کالا یا ارایه خدمت» داشته باشند.

متن کامل آیین نامه اصلاح شده اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم به شرح ذیل است:
«هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ به پیشنهاد شماره ۲۰۰/۱۲۵۶۸/۱۲۰۲۲۷/ص مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.
آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم موضوع تصویب نامه شماره ۴۶۹۰۶/ت۵۳۴۰۱هـ مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ به شرح زیر اصلاح می شود:
۱ – در بند (ت) ماده (۱) عبارت “یا نرم افزار کاربردی، شامل سخت افزار و نرم افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد” به عبارت “یا پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی یا نرم افزار کاربردی که به اختصار “تجهیزات مشابه” نامیده می شوند‌، شامل سخت افزار و نرم افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که حداقل قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد” اصلاح می شود.
۲ – در بند (ج) ماده (۱) واژه “جانبی” بعد از واژه “حافظه” حذف و واژه “نصب” به واژه “استفاده” اصلاح و متن زیر به انتهای بند یاد شده الحاق می شود:
“حافظه مالیاتی می تواند به شکل سخت افزار یا نرم افزار (سامانه ابری یا کارساز (سرور)) متصل به سامانه صندوق فروش استفاده شود.”
۳ – ماده (۲) حذف می شود.
۴ – متون زیر به عنوان تبصره های (۱) و (۲) به ماده (۳) الحاق می شود:
تبصره ۱ – در مواردی که صاحبان مشاغل موضوع این آیین ‌نامه مشمول قانون نظام صنفی کشور – مصوب ۱۳۸۲ – و اصلاحات بعدی آن نیستند، سازمان مکلف است فراخوان آنها را با همکاری وزارتخانه ذی‌ صلاح و حسب مورد تشکل حرفه‌ ای ذی ربط اعلام کند.
تبصره ۲ – سازمان موظف است با توجه به فراخوان های مشمولین قبلی نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش، ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه، فهرست کامل مشمولین نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش را به روش پیش بینی ‌شده در قانون اعلام کند.
۵ – در ماده (۴) عبارت “نصب سامانه صندوق فروش و” قبل از واژه “ثبت” اضافه و متن زیر به عنوان تبصره به ماده یاد شده الحاق می شود:
تبصره – صاحبان مشاغلی که پس از انتشار آگهی فراخوان در هر سال، تأسیس یا ایجاد می شوند، مکلفند ظرف چهار ماه از شروع فعالیت، نسبت به نصب سامانه صندوق فروش و ثبت درخواست تخصیص شماره در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان با ذکر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام کنند.
۶ -ماده (۶) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۶ – اشخاص مشمول مکلفند از ابتدای اولین ماه بعد از تاریخ اخذ شماره شناسه موضوع ماده (۵) این آیین نامه، نسبت به راه اندازی و بهره برداری از سامانه صندوق فروش و ثبت معاملات خود در آن و صدور صورتحساب فروش کالا و خدمات یا حسب مورد رسید خرید صادر شده از پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی، اقدام کنند.
تبصره – در مورد اشخاص مشمول که نرم افزار سامانه صندوق فروش آنها دارای قابلیت ثبت عملیات خرید و فروش (کالا و خدمات)، هزینه و نگهداری حساب موجودی کالا باشد، اطلاعات خروجی سامانه مزبور حسب مورد جایگزین دفاتر، اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده (۹۵) قانون خواهد بود.
۷ -ماده (۷) و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۷ – به منظور ایجاد تناظر بین معاملات ثبت شده در سامانه صندوق فروش و پرداخت های انجام شده در شبکه پرداخت بانکی، اشخاص مشمول مکلفند شماره حساب یا حساب های بانکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود و شناسه یکتای پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی مورد استفاده در واحد شغلی خود را از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان اعلام کنند.
تبصره – اشخاص مشمول مکلفند در موارد استفاده از حساب بانکی جدید یا پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی جدید، مراتب استفاده را ظرف ده روز از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان اعلام نمایند.
۸- ماده (۹) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۹ – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است با همکاری سازمان ظرف یک سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه، پایانه های پرداخت اعم از پایانه های پرداخت کارتخوان و پایانه های پرداخت مجازی مانند درگاه پرداخت اینترنتی را ساماندهی کند و با ایجاد تناظر بین آنها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه های اقتصادی، به هر یک از پایانه های پرداخت، شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از گذشت زمان مذکور، ارایه خدمت به پایانه های پرداخت فاقد شماره یکتا متوقف خواهد شد.
تبصره – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است اطلاعات مربوط به تراکنش های شبکه پرداخت بانکی (شاپرک) و شبکه شتاب را به ترتیبی که سازمان درخواست می کند، در اختیار آن قرار دهد.
۹ – ماده (۱۱) و تبصره‌ های آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره‌ به عنوان تبصره (۳) به ماده یاد شده الحاق می شود:
ماده ۱۱ – اشخاص مشمول مکلفند مراتب تعطیلی، توقف دایم یا موقت فعالیت بیش از یک ماه خود را حداکثر تا یک ماه از تاریخ تعطیلی یا توقف از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان یا به صورت مکتوب به سازمان اعلام یا مراتب را از طریق پست سفارشی به سازمان ارسال کنند.
تبصره ۱ – در مواردی که توقف فعالیت واحد کسبی به حکم مراجع ذی صلاح قانونی باشد یا در موارد وقوع حوادث غیرمترقبه، اشخاص مشمول مکلفند ظرف سه ماه از توقف فعالیت واحد کسبی، مراتب را از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان یا به صورت مکتوب به سازمان اعلام یا مراتب را از طریق پست سفارشی به سازمان ارسال کنند.
تبصره ۲ – اشخاص مشمولی که فعالیت شغلی آنها تغییر می کند، مکلفند ظرف دو هفته تغییرات انجام شده را از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان یا به صورت مکتوب به سازمان اعلام یا مراتب را از طریق پست سفارشی به سازمان ارسال کنند.
تبصره ۳ – اشخاص حقوقی مشمول و همچنین صاحبان مشاغل مشمول که از مصادیق تبصره‌ های (۱) و (۳) ماده (۳) آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۳) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم موضوع نامه شماره ۴۶۳۷۸ /۳۹۴۹ /۲۰۰ مورخ ۱۸ /۳ /۱۳۹۵ وزارت امور اقتصادی و دارایی هستند، مکلفند تغییر نشانی محل فعالیت، افزودن محل جدید فعالیت یا کاهش محل فعالیت خود را حداکثر تا یک ماه پس از وقوع از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان یا به صورت مکتوب به سازمان اعلام یا مراتب را از طریق پست سفارشی به سازمان ارسال کنند.
۱۰ – ماده (۱۲) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۱۲ – صورتحساب فروش و رسید خرید صادر شده از پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی باید حداقل دارای اطلاعات زیر باشد:
الف – صورتحساب فروش:
۱- شماره مالیاتی.
۲- شماره اقتصادی فروشنده (کد/ شناسه ملی).
۳- اطلاعات هویتی فروشنده.
۴- نشانی و کد پستی فروشنده.
۵- تاریخ صدور صورتحساب.
۶- مشخصات کالا یا خدمت ارایه شده و مقدار و مبلغ آن.
۷- تخفیفات حسب مورد.
۸- میزان مالیات و عوارض ارزش افزوده هر قلم کالا یا خدمت حسب مورد.
۹- جمع مبلغ فروش یا ارایه خدمت و جمع مالیات و عوارض ارزش افزوده آن حسب مورد.
ب – رسید خرید صادر شده از پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی:
۱- شماره مالیاتی.
۲- شماره اقتصادی فروشنده (کد/ شناسه ملی).
۳- اطلاعات هویتی فروشنده.
۴- نشانی و کد پستی فروشنده.
۵- تاریخ صدور رسید خرید.
۶- جمع مبلغ فروش کالا یا ارایه خدمت.
۱۱ -ماده (۱۳) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۱۳ – سازمان موظف است ظرف (۱۸) ماه از تاریخ لازم ‌الاجرا شدن این تصویب نامه، شبکه صندوق فروش و کلیه سامانه های مرتبط با آن را به منظور واپایش (کنترل) و نظارت بر حسن استفاده از سامانه صندوق فروش، آماده بهره برداری کند.
۱۲ -ماده (۱۷) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۱۷ – سازمان جهت استقرار شبکه صندوق فروش و اجرای این آیین نامه از قبیل ایجاد زیرساخت‌ های ارتباطی و ارایه گزارش از کیفیت انجام تکالیف اشخاص مشمول و ارسال صحیح اطلاعات صورتحساب ها، می تواند در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط از خدمات شرکت های ارایه کننده خدمات مالیاتی استفاده کند.
۱۳ -ماده (۱۸) به شرح زیر اصلاح می شود:
ماده ۱۸ – سازمان جهت امور ممیزی اجزای شبکه صندوق فروش و بازرسی آنها، می تواند از خدمات اشخاص ذی صلاح در چهارچوب قوانین و مقررات استفاده کند.»

شاید علاقه مند باشید
بخشنامه اتاق اصناف ایران جهت مقابله با بیماری کرونا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.