حدیث روز
پیامبر اکرم (ص): هر كس ماه رمضان را روزه بدارد و پاك دامنى ورزد و زبانش را حفظ كند و آزارش را به مردم نرساند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مى‌آمرزد و از آتش آزادش مى‌كند و در سراى ابدى جايش مى‌دهد و شفاعت او را درباره موحّدان گنهكار به تعداد كوه هاى به هم پيوسته، مى پذيرد .

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹ ساعت ×

نقش اصناف در توسعه امنیت عمومی جامعه

شناسه : 611 ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۳۱ 63 بازدید
پ
پ

منصور حسینی دبیر فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی

وقتی سخن از اصناف به میان میآید در واقع اشاره به یک بنیان اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تاریخی میشود که در خود به اندازه ی تاریخ یک ملت کهن گفتنی ها دارد، اما هیچ گاه آنگونه که شایسته و بایسته بوده نقش اصناف در جامعه ی ایران مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است.

در همین دوران معاصر و در خلاء روشنفکران و تحصیلکردگان دانشگاهی، اصناف در کنار روحانیت منشا بسیاری از تحولات سیاسی و اجتماعی بودند، که می توان آثار آنرا در مشروطه، دفاع از اقتصاد ملی و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و هم اینک در تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی مشاهده کرد. لذا اصناف یکی از ارکان جدی و فراگیر امنیت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور هستند.

امروزه بیشتر به نقش اصناف در امنیت معابر و آرامش شهری اشاره می شود، که خود مصداق بارزی از امنیت مردم محور کشور است، اما سایر کارکردهای پنهان امنیتی اصناف هنوز مغفول مانده است.

اصناف به عنوان حلقه ی واصل تولیدکننده و مصرف کننده جایگاه ممتازی در امنیت اقتصادی، فرهنگی و غذایی کشور دارند. بر کسی پوشیده نیست بخش بزرگی از نیازهای غذایی و پوشاک کشور از طریق اصناف تولید و توزیع می شود. لذا این واحدهای صنفی هستند که در زمینه های مختلف که اغلب شامل اقلام ضروری می شود، آرامش خاطر و اطمینان شهروندان کشور را تامین می کنند.

همان گونه که در عرصه ی امنیت سخت تکیه بر مردم دستاوردهای شگرفی برای این کشور به همراه داشته و ایران را به عنوان یک جزیره ی ثبات و آرامش شهره ی عالم ساخته، در بحث فرهنگی و اقتصادی نیز تکیه بر فاکتور مردمی یا به عبارت دیگر جامعه بزرگ اصناف می تواند منشا خیر و برکت امنیتی بسیار برای کشور شود. به عبارت دیگر، بسیاری از طرح های امنیتی اقتصادی و حتی در بعد ایمنی می تواند با سرمایه گذاری در ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی اصناف با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و نتایج بهتر انجام پذیرد.

شاید علاقه مند باشید
نوسازی ۱۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی در سال ۹۶

به عنوان مثال در موضوع قاچاق و فرهنگ مصرفی ، جامعه اصناف یک تکیه گاه امنیت افزاست. بخش بزرگی از تهاجم فرهنگی از طریق اجناس قاچاق صورت می گیرد و کشور را با مخاطره مواجه می کند، که حمایت از تولیدکننده داخلی، ارتقاء کیفیت و بهبود مولفه های زیبا شناختی تولیدات صنفی تا حدود بسیاری می تواند این مخاطرات را از کشور دور کند. لذا اصناف قادرند در اصلاح انحرافات الگو و فرهنگ مصرف ناشی از مشکلات و نابسامانی های ساختاری اقتصاد نقش موثر ایفا کنند. موضوع به همین جا ختم نمی شود.

َبر کسی پوشیده نیست بسیاری از ناامنی های اجتماعی ناشی از بیکاری است. جرایم و نابسامانی هایی چون طلاق، جرائم مواد مخدر، سرقت، کودکان کار و … به یکی از معضلات و تنگناهای اجتماعی کشور تبدیل شده است. در حالی که آمار اشتغال صنفی خود نشان از ظرفیت اصناف در درمان بیماری های جامعه ایران دارد. اصناف نه تنها اشتغال ایجاد کرده اند، بلکه میزبان بسیاری از بیکاران سایر بخش های اقتصاد همچون صنعت و کشاورزی نیز بوده اند. در واقع در سال های اخیر اصناف به سایر بخش های اقتصاد یارانه داده اند، یا به عبارت بهتر اصناف از منافع خود چشم پوشی کرده و به جامعه و فرهنگ، یارانه داده اند. تاریخ این کشور نمونه-های مشابه بسیاری حاکی از فداکاری اصناف برای ملک و دین در خود دارد و اصناف از این موضوع به خود بالیده و افتخار می کنند.

اصناف در موضوع امنیت اجتماعی نیز میتوانند بسیار موثر باشند. ایجاد حس اطمینان و اعتماد در بین شهروندان از مولفه های اصلی قوام و دوام جامعه است. اصناف در جایگاه مراکز تامین نیاز شهروندان، روزانه هزاران برخورد حضوری و چهره به چهره را تجربه می کنند و همین موضوع توان و ظرفیت اصناف در پیشبرد طرحهای امنیت اجتماعی را نشان می دهد. آنچه اصناف به جامعه القا می کنند، معیار رفتار بسیاری از شهروندان را شکل می دهد، چرا که تجربیات اجتماعی افراد یک جامعه مبنای نگرش، انگیزه ها و تصمیمات آنها را تشکیل می دهد.

شاید علاقه مند باشید
روز ملی اصناف مبارک

بخش بزرگی از مبادلات اقتصادی کشور در گذشته با تکیه بر حسن شهرت و اعتبار شکل می گرفت که نشان از تاثیر اعتماد اجتماعی بر گسترش بازار و در نتیجه توسعه و امنیت اقتصادی دارد. آمار چک های برگشتی و دعاوی و منازعات مالی و هزینه هایی که بر کشور تحمیل می کند از طریق تمرکز بر فرهنگ سازی و پیش بینی نهادهای اطمینان بخش در اصناف می تواند کاهش یابد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.