حدیث روز
پیامبر اکرم (ص): هر كس ماه رمضان را روزه بدارد و پاك دامنى ورزد و زبانش را حفظ كند و آزارش را به مردم نرساند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مى‌آمرزد و از آتش آزادش مى‌كند و در سراى ابدى جايش مى‌دهد و شفاعت او را درباره موحّدان گنهكار به تعداد كوه هاى به هم پيوسته، مى پذيرد .

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ ساعت ×

تدوین برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی برای سال ۹۵

شناسه : 66 ۰۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸ 253 بازدید
پ
پ

اقتصاد مقاومتی

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت, معدن و تجارت خراسان رضوی, راضیه علیرضایی در نشست خبری ویژه امضای تفاهم نامه شناسایی و عارضه یابی واحدهای تعطیل, نیمه تعطیل و مشکل دار بین این سازمان و خانه صنعت, معدن و تجارت استان, اظهارداشت: اولین مبحث پیگیری شده در سال اقتصاد مقاومتی، جمع بندی برنامه عملیاتی سال ۹۴ و تدوین برنامه عملیاتی سال ۹۵ با ارائه ۱۲ برنامه مشخص برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط بوده است.
وی افزود: این برنامه ها شامل برنامه عملیاتی تامین مالی, بحث سرمایه گذاری در حوزه صنعت، معدن و تجارت، برنامه عملیاتی توسعه زیرساخت ها و زیربناهایی که مربوط به صنعت معدن و تجارت است؛ برنامه عملیاتی توسعه برای ۱۰ شهرستان با اولویت شهرستان های مرزی , برنامه عملیاتی توسعه واحدهای دانش بنیان؛ توسعه تجارت خارجی با اولویت بازارهای از قبل پیش بینی شده در استراتژی و راهبرد توسعه تجارت استان، برنامه مبارزه با قاچاق کالا و مدیریت واردات؛ برنامه آینده نگرانه حوزه ایمنی بهداشت محیط زیست و انرژی برای صنعت؛ برنامه شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازار، شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن، جلوگیری از فعالیتهای فسادساز، برنامه های عملیاتی تولید و رفع مشکلات واحدهای صنعتی و برنامه توسعه سرمایه گذاری اکتشافی، تکمیل و توسعه زنجیره ارزش فعالیتهای معدنی و صنایع معدنی می باشد.
علیرضایی با بیان اینکه ۶ برنامه از این ۱۲ برنامه را به ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی ارائه نموده ایم گفت: در راس این ۶ برنامه، برنامه تامین مالی حوزه صنعت معدن و تجارت قرار دارد که در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهوری به عنوان یکی از اولویت های ستاد اقتصاد مقاومتی استان ارائه شد و مورد توجه قرار گرفت.
وی تصریح کرد: در این برنامه, ۷۵۰ میلیارد تومان برای طرحهای نیمه تمام و بالای ۶۰ درصدی که بتوانند در سال ۹۵ به بهره برداری برسند تقاضا شده است.
رئیس سازمان صنعت, معدن و تجارت خراسان رضوی, افزود: ۶۰۰ میلیارد تومان برای تسهیلات تحریک تقاضا برای کالاهای انباشته شده در انبارها، ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیر کلید گرفتن کالاهایی نظیر شکرخام، گندم و مفتول سیمی که بانک می‌تواند این محصولات را به عنوان وثیقه بگیرد، ۱۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی ماشین آلات فرسوده، ۵۰ میلیارد تومان برای بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش قیمت تمام شده کالا با همکاری وزارت نیرو و نفت و  ۲۵۰ میلیارد تومان برای خودکفایی  در عرصه قطعه سازی که درحال حاضر ۸۰ پروژه اجرایی ناتمام داریم که درصورت تکمیل، با توجه به وجود خریدار در داخل می‌توانیم از حداکثر ظرفیت‌های قطعه سازی استان استفاده کنیم، از دیگر تقاضاهای تامین مالی سازمان صنعت، معدن  و تجارت استان است.
وی افزود: براساس کالای انباشته شده در حوزه تولید و انبارهای اصناف, ۶۰۰ میلیارد تومان تقاضای تسهیلات خرید به خریداران داشته ایم تا تحریک تقاضا به وجود آید و همچنین خریداران عمده برای صادرات اقدام کنند تا از کالاهای انباشته شده , بهره برداری شود و بتوانیم چرخ تولید را به گردش درآوریم .
علیرضایی با اشاره به اینکه  در سال ۹۴، ۵۴ میلیون یورو واردات مواد اولیه داشته ایم که با ارز مرجع یا ارز مبادله ای انجام شده است,  اظهارداشت: امسال با توجه به حل مشکلات بانک ها برای تامین یوزانس, پیش بینی کرده ایم بتوانیم ۵۰ میلیون یورو یوزانس مدت دار داشته باشیم که امکان گشایش به صورت مدت دار برای بانک‌ها فراهم شده و همچنین اختیار دریافت یوزانس به سازمان صنعت و معدن استان تفویض شده که در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه برای پروژه های خودکفایی قطعه سازی استان تقاضای ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات بلندمدت نموده ایم گفت: ۸۰ پروژه در استان داریم که اگر اجرا شود خریدار حتمی در مجموعه های خودروساز وجود دارد.
وی افزود: همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه های بهینه سازی و نوسازی ماشین آلات فرسوده تقاضا نموده ایم .
علیرضایی تصریح کرد:  با توجه به اینکه پایش آنلاین بسیار پرهزینه است تسهیلاتی را نیز برای خطوطی که الزام به پایش آنلاین دارند تقاضا نموده ایم تا به حل مسائل زیست محیطی کمک شود.
وی به ضرورت ایجاد شهرک صنعتی برای مشاغل آلاینده و تامین مالی برای تقویت تجارت در ۵ نقطه مرزی اصلی استان اشاره نمود و افزود: واحدهای متقاضی دریافت تسهیلات می‌توانند در وب سایت بهین یاب ثبت نام کنند که پس از تکمیل فرم درخواست , برای تامین مالی سرمایه در گردش، کسری وثیقه و چک برگشتی، نوسازی و تغییر خطوط تولید مورد شناسایی و بررسی قرار می‌گیرند.
وی ابراز امیدواری کرد با حمایت چند جانبه و نگاه غیر بخشی و غیر دستگاهی بتوانیم در حوزه تولید و رفع بیکاری گام موثری بداریم که در این راستا اقداماتی در راستای آموزش، بازار یابی، بازار سازی و رقابت در عرصه‌های جدید بین المللی انجام داده‌ایم.
رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی درباره پیشرفت و تامین مالی سرمایه برای معدن سنگ آهن سنگان خواف گفت: در راستای تامین بخشی از زیربناها و زیرساخت‌های آبی, مجوز حفر ۴ حلقه چاه در دشت زوزن صادر شده است و پیشرفت این معدن از ۱۰ درصد در سال ۹۲ به متوسط ۶۳درصد پیشرفت در حال حاضر رسیده است.
وی تصریح کرد: تا به امروز کشور چین سنگ آهن خام ما را وارد می‌کرد اما در شرایط فعلی خواف به زودی نیازی به فروش سنگ آهن خام نخواهیم داشت و یک واحد کنستانتره سنگ آهن در سال ۹۴ به بهره برداری رسید که اگر بتوانیم سنگ آهن را به آهن اسفنجی برسانیم کمبود و نیاز داخلی کشور را پاسخ داده‌ایم.
علیرضایی با اشاره به بهره برداری یک واحد ۸۰۰ هزار تنی فولاد در نیشابور افزود: در بخشی از معادن، کوچک بودن معادن سبب می‌شود بهره وری کمی داشته باشد و با توجه به توفیقات حاصله در بخش معدن در سال گذشته ۶۶ میلیارد تومان در معادن سرمایه گذاری کردیم و حدود ۲ برابر افزایش داشتیم.
رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان رضوی به شناسایی ۳۹ منطقه امیدبخش برای معدن آهن، طلا و روی در سطح استان و  آزاد سازی ۱۲ کیلومتر مربع از محدوده‌های ثبت شده اما غیر فعال با همکاری سازمان نظام مهندسی اشاره نمود.
وی گفت: در تفاهم نامه مشترک سازمان صنعت، معدن و تجارت  خراسان رضوی با خانه صنعت، معدن و تجارت استان که نماد همکاری بخش دولتی و خصوصی است و امروز به امضا می‌رسد، شناسایی واحدهای تعطیل, نیمه تعطیل و مشکل دار به تفکیک هر گروه و عارضه یابی و ارائه راه حل های مدیریتی, اصلاح ساختار, نوسازی, بهسازی, صادرات و بازاریابی برای رفع مشکل و بازگشت به چرخه تولید مورد تاکید قرار گرفته است.

شاید علاقه مند باشید
حمایت از احکام توسعه ای اصناف در برنامه ششم توسعه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.