حدیث روز
پیامبر اکرم (ص): هر كس ماه رمضان را روزه بدارد و پاك دامنى ورزد و زبانش را حفظ كند و آزارش را به مردم نرساند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مى‌آمرزد و از آتش آزادش مى‌كند و در سراى ابدى جايش مى‌دهد و شفاعت او را درباره موحّدان گنهكار به تعداد كوه هاى به هم پيوسته، مى پذيرد .

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ ساعت ×

اطلاع رسانی در دنیای امروز

شناسه : 326 ۰۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱ 261 بازدید
پ
پ

فرایند و نحوه اطلاع رسانی در دنیای امروز، تفاوتهای بسیاری با زمان‌های گذشته دارد.  مهم‌ترین مسئله برای ما در یک سیستم آن است که ببینیم آیا به کاری که انجام می دهیم باور داریم یا آن را فقط به خاطر رفع تکلیف انجام می دهیم.  رمز پیشرفت جوامع مترقی آن است که عمیقا به کاری که انجام می‌دهند باور دارند و تحقیقات علمی روز را سرلوحه کارهای خویش قرار می دهند.

یکی از ویژگیهای اساسی بازارها تا قرن اخیر، تشکل بازاریان در انجمن های صنفی، یعنی «اصناف» بوده‌ است.

واگذاری تنظیم بازاربه شورای اصناف کشور و مجامع امور صنفی در زمانی مصوب گردیده که اصناف متدین و شریف، از اوایل اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها تا شرایط پس از اجرای قانون مذکور، با صداقت کامل از تمامی توان خود در جهت استفاده بهینه در کمک به اهداف دولت خدمتگزار، یاری جسته که طبق اظهارات اغلب مسئولین محترم دولتی، اصناف، همواره درشرایط سخت کشور، ازآزمون های دشوار، سربلند بیرون آمده اند.

برخی دیگر از خاورشناسان، منشأ انجمنهای صنفی اسلامی را در خرقه های درویشان و صوفیان و یا صنفهای غازیان جستجو می کنند مثلاً ماسینیون بر آن است که تاریخ اصناف با جنبش کرامتیه ارتباط نزدیک دارد. این جنبش یک شورش بزرگ اجتماعی و سیاسی و مذهبی بود که جهان اسلام را از قرن سوم تا ششم فراگرفت. کرامتیان یک اجتماع بزرگ ماسونی پدید آوردند که در میان بازرگانان و پیشه وران گسترش یافت و موجب پیدایش،‌پرورش و گسترش سازمانهای صنفی شد. اما ثبات این ارتباط کار دشواری است. کلودکائن که در زمینه اصناف اسلامی پژوهشهای با ارزشی کرده است،‌ضمن آنکه وجود نوعی سازمانهای صنفی را در سده چهارم و پنجم تائید می کند، می گوید: «نمی توان با دقت تاریخ رشد و تکامل آنها را تعیین کرد و رابطه آنها را با اسماعیلیه و انجمنهای فتوت با اطمینان کامل تائید نمود.» وی همچنین می افزاید: «استدلال ماسینیون در مورد وجود پیوندمیان فتوت و اصناف خیلی کلی و مبهم است.» در اخوان الصفا که چند بخش آن به کارهای دستی و حرفه ای اختصاص دارد. و نیز در سایر منابع اشاره هائی شده است مبنی بر اینکه نمایندگان اسماعیلیه می کوشیدند فتوت و اصناف را به یکدیگر پیوند دهند. ولی علاقه اسماعیلیه به حرفه ها و اصناف به صورت محدود و نظری باقی ماند. ریچارد فرای نیز در این ارتباط می گوید: «به هر حال ارتباط دادن مستقیم صنفها با غازیان یا با صوفیه یا فرق دراویش تنها جنبه نظری می تواند داشته باشد، زیرا درباره آنها اطلاعات کافی نداریم. مع هذا حقیقت آن است که جمعیتها یا گروههائی از مردم شهرنشین سرزمینهای شرقی جهان اسلام، به علت اشتراک منافع گرد هم آمده بودند،‌بعضی از صنفها احتمالاً از ابتدا صبغه مذهبی داشتند. همچنانکه در میان اعضاء بعضی از سازمانهای اخوت صوفیه، افرادی از طبقات مختلف وجود داشت. البته مشهورترین پیشه وری که در عین حال غازی بود، یعقوب لیث مؤسس سلسله صفاریان است و می توان پذیرفت که نظایر این قبیل افراد کم نبوده اند. در بعضی مآخذ، سازمان غازیان را اهل «فتوت» خوانده اند و تعجب آور نیست مجاهدینی که داوطلبانه به جنگ کفار می رفتند قواعد و رفتاری زاهدانه یا زندگی صوفی منشانه را پذیرفته باشند و این قواعد بعدها رسمیت سازمانی یافته باشد. می توان حدس زد که بعد از خاتمه جهادها در آسیای مرکزی، این قبیل سازمانها هر چند به طریقی دیگر هم چنان در شهرها نضج گرفت شاید همین امر رشته های پیوندی میان غازیان و صاحبان حرف را ایجاد کرده باشد.»

شاید علاقه مند باشید
برنامه ریزی و توسعه

مسئله اساسی در شناخت پایگاه اجتماعی و سیاسی و اقتصادی انجمنهای صنفی، موقعیت آنها در برابر انجمنهای صنفی شهرهای اروپائی است که «گیلد» نامیده شده اند. گیلدهای اروپای غربی نوعاً‌ انجمنهائی اختیاری و خودمختار بوده اند. این انجمنها ابتدا به عنوان انجمنهای برادری که رنگ و بوی دینی داشت، تشکیل شدند و بعدها به صورت انجمنهائی برای دفاع از منافع اقتصادی درآمدند. گیلدهای غربی با قانونی کردن منافع صنفی و یا با مبارزات سیاسی و اقتصادی دعاوی خویش را تأمین و تثبیت می نمودند تا بتوانند در برابر زورگویی و فشارهای خارجی ایستادگی کنند. گیلدها به عنوان انجمنهای صنفی در قلمرو فعالیتهای خود، خودمختار و مسئول بودند. آنها می توانستند اعضای گیلد را تعیین کنند، رهبران خود را برگزینند و اموال مشترک و جمعی انجمن را اداره کنند.

مفهوم تنظیم بازار: مدیریت بازار، کنترل قیمت ها، جلوگیری ازافزایش بها غیر واقعی کالاوخدمات، تشخیص به موقع کمبود اقلام و نیازمندی های جامعه، و استفاده ازامکانات وتوانمندیهای ادارات، سازمانهای دولتی وخصوصی.

اهداف فعالیت:

بی شک در امر فرهنگ سازی در بازار بجهت حرکت ؛ آموزش , تربیت و هدایت کاسبان امین و تجارت اسلامی باید با برنامه عمل نمود. باید برای تجارت سالم و شرعی انتخابی آگاهانه داشت و برای رسیدن به این مهم باید اطلاعات درست و منطقی از آن داشت.

در این پایگاه اطلاع رسانی ما بدنبال انتشار اطلاعات عمومی و ضروری مورد نیاز کسبه هستیم. و برای تحقق این امر آموزش چکیده فقه بازار را پی گرفته ایم.

در بخش دیگری از اهداف ما بدنبال انعکاس مشکلات اتحادیه های صنفی هستیم. یعنی ضمن انتشار مشکلات؛دیدگاه ها ؛ پیشنهادات و انتقادات از زبان اعضای محترم هیئت مدیره اتحادیه ها با ارتباط با مسئولین ذی ربط بدنبال حل معضلات صنفی هستیم.

شاید علاقه مند باشید
اطلاعات الزامی در «صورتحساب‌ فروش» و «رسید خرید»

در بخش دیگری از اهداف پیش رو ما بی شک هدفمان آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم است. تغییرات ؛ قیمتها , حقوق و .. را به مردم تبیین میکنیم.

در بخشی دیگر از فعالیت هایمان ما بدنبال تحقق اصناف با انصاف در استان هستیم. ما بدنبال راهکارها هستیم. ما بدنبال بازار پاک هستیم. ان شاء ا… که بتوانیم در این مسیر موفق باشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

5 دیدگاه برای “اطلاع رسانی در دنیای امروز”
 1. سلام. خسته نباشید. سایت خوبی رو راه اندازی کردین بهتون تبریک می گم.

  پاسخ
 2. سلام
  قیمت های کابینت و کمد دیواری رو تو سایت ندارین؟

  پاسخ
 3. یا طریقه محاسبه کمد دیواری و کابینت و دکور و….

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.